Εγκατασταση Ελληνικων σε rosa linux

Απάντηση
Νti-nos
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 15, 2014 02:06 am

Εγκατασταση Ελληνικων σε rosa linux

Δημοσίευση από Νti-nos » Κυρ Ιούλ 09, 2017 23:42 pm

Exω κανει σε virtual machine εγκατασταση το rosa linux, το οποιο βασιζετε στο mandriva (οπως και το mageia), αλλα κατα την εγκατασταση δεν μου εδωσε την δυνατοτητα να περασω την Ελληνικη γλωσσα, (δεν υπηρχε καθολου στις διαθεσιμες γλωσσες), μηπως υπαρχει η δυνατοτητα να την περασω τωρα;
Παντως μου εκανε εντυπωση το γεγονος οτι δεν υπηρχε η Ελληνικη γλωσσα, οταν σε ολες τις διανομες που εχω περασει κατα καιρους σε virtual, ολες ειχαν κατα την εγκατασταση, την επιλογη της Ελληνικης γλωσσας.

Άβαταρ μέλους
nikos_k
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 06:05 am
Been thanked: 2 φορές

Re: Εγκατασταση Ελληνικων σε rosa linux

Δημοσίευση από nikos_k » Παρ Ιούλ 14, 2017 10:17 am

Από Ρόζα δεν ξέρω. Στη Μαγεία κάνουμε εγκατάσταση του πακέτου...
locales-el
Μετά, ίσως να χρειαστεί να πας στο...
Κέντρο Ελέγχου της Μαγείας --> Σύστημα --> Διαχειριστείτε την τοπικότητα του συστήματός σας
...και να αλλάξεις την τοπικοποίηση σε Ελληνική.



Επίσης, μια αναζήτηση στο διαχειριστή λογισμικού για...
-el
θα μας δώσει αρκετά ελληνικά πακέτα. Όπως...
firefox-el
kde-l10n-el
hunspell-el
...

Νti-nos
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 15, 2014 02:06 am

Re: Εγκατασταση Ελληνικων σε rosa linux

Δημοσίευση από Νti-nos » Σάβ Ιούλ 15, 2017 13:51 pm

Παρολο που τα περισσοτερα προγραμματα οπως firefox και bleachbit, ειχα επιλεξει την Ελληνικη γλωσσα δεν μου εμφανιζε Ελληνικα, μολις εβαλα στην διαχειριση λογισμικου (που ειναι ιδια με της mageia) στην αναζητηση -el, μου εμφανισε στα αποτελεσματα το πακετo kde-l10n-el, μολις το εγκατεστησα, πηγα στις ρυθμισεις συστηματος, στις ρυθμισεις τοπικοτητας, ειδα οτι υπηρχε η Ελληνικη γλωσσα, (πριν ητανε μονο η αγγλικη), την επελεξα ως προτιμωμενη, εκανα επανεκκινηση και στην συνεχεια γυρισε ολο το συστημα στα Ελληνικα.
Δηλ. η αναζητηση -el μου ελυσε το προβλημα, σε ευχαριστω πολυ (και ετσι εχω και ενα 2ο mageia εγκατεστημενο, χαχα)

Απάντηση