Orphaned package μετά από Update

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
hocico0777
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Παρ Ιουν 29, 2012 09:35 am
Τοποθεσία: Larisa,Greece
Επικοινωνία:

Orphaned package μετά από Update

Δημοσίευση από hocico0777 » Δευ Φεβ 17, 2014 15:08 pm

Καλησπέρα.Εδώ και λίγες μέρες καθε φορά που κάνω update αρχεία στο τέλος μου βγαζει το εξής μήνυμα. ''the following package kernel-desktop-devel 3.12.8-2.mga4-1-1.mga4 x86 x64 is now orphaned You may wish to remove it ''

Αν κατάλαβα καλά μετά από αναβάθμιση kernel μου λέει οτι ο παλιός δεν ειναι λειτουργήσιμος πλέον? (δεν δοκίμασα να μπουτάρω μέσω αυτού).
Αυτή τη στιγμή δουλεύω mageia 4,οταν ημουν στην 2 δεν μου εβγαζε τετοια μηνύματα και ειχα γεμίσει με kernels στην οθόνη μπουταρίσματος,γιατι μου βγαζει αυτό το μήνυμα στην εκδοση 4 ενώ στην 2 δεν μου το εβγαζε?-δηλαδή από που ρυθμίζεται αυτη η λειτουργία εμφανισης του μηνύματος?
Επίσης η απομάκρυνση orphaned packages θέλει προσοχή απότι είδα λιγο στα γρήγορα στο αγγλικό φόρουμ για να μην καταλήξεις με σπασμένο σύστημα.
Αν μπορεί κάποιος να μας πει τι ακριβώς είαναι αυτά τα orphaned packages, πως τα αφαιρούμε με ασφάλεια,αν θα πρέπει να τα αφαιρούμε κλπ.
Hardware:intel(R) Core(TM)2 Duo CPU E8400 @ 3.00GHz │Ram 4 GB │GPU nvidia gedorce 9600Gt Albatron│MB Asus P5K/PEU
OS:Windows 7 (64), Mageia 4 (64, kde)

Άβαταρ μέλους
nikos_k
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 06:05 am
Been thanked: 2 φορές

Re: Orphaned package μετά από Update

Δημοσίευση από nikos_k » Δευ Φεβ 17, 2014 19:17 pm

Το παλιό το κέρνελ(πυρήνα) το κρατάει η Μαγεία, μετά από την αναβάθμιση,
ώστε σε περίπτωση που κάτι δεν δουλεύει με το καινούριο (πχ οθόνη),
να μπορείς να «μπουτάρεις» το σύστημά σου, χρησιμοποιώντας το παλιό.
Είναι, δηλαδή, καί το παλιό κέρνελ πλήρως λειτουργικό!

Αν με τον καινούριο πυρήνα όλα δουλεύουν ρολόι, και δεν θες ο παλιός να σου πιάνει χώρο,
μπορείς να απεγκαταστήσεις τον παλιό.

---

Τα ορφανά πακέτα είναι πακέτα, που, είτε δεν εξαρτώνται από άλλα πακέτα, για να δουλέψουν,
είτε άλλα πακέτα δεν εξαρτώνται από αυτά. Δεν θυμάμαι τι ακριβώς ισχύει.
Αυτό είναι μια ένδειξη πως, ίσως, να είναι περιττά.
Αλλά μπορεί και να μην είναι περιττά :mrgreen: , αν τα χρησιμοποιείς για κάτι.
Αν έχεις έλλειψη χώρου ή απλά θέλεις να «καθαρίσεις» το σύστημα, τώρα με την αναβάθμιση σε Μαγεία 4,
μπορείς να τα απεγκαταστήσεις.
Ένα-ένα, θα έλεγα, και εφόσον είσαι σίγουρος πως δεν σου χρειάζονται σε κάτι.
Αν βαριέσαι ή οτιδήποτε άλλο, μπορείς και να τα αφήσεις...
γιατι μου βγαζει αυτό το μήνυμα στην εκδοση 4
Αυτό είναι ένα βοηθητικό μήνυμα. Αν θυμάμαι καλά, δεν σου ζητάει να κάνεις κάτι.
Κάποιες φορές εμφανίζεται, και κάποιες όχι.
Δεν γνωρίζω να υπάρχει σχετική ρύθμιση.

^

Άβαταρ μέλους
dglent
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 05:42 am
Τοποθεσία: Γαλλία
Has thanked: 6 φορές

Δημοσίευση από dglent » Δευ Φεβ 17, 2014 21:02 pm

Εν τω μεταξύ, το kernel-desktop-devel δεν είναι ο πυρήνας καθ' αυτός αλλά οι επικεφαλίδες, οι οποίες χρησιμοποιούνται από άλλα προγράμματα για το compile (πχ αν κατεβάσεις τους drivers από το σαιτ της nvidia και πας να τους εγκαταστήσεις και δεν έχεις το εν λόγω πακέτο. θα σου βγάλει μήνυμα ότι λείπουν τα kernel headers)
Αφού στο έχει βάλει στα ορφανά σημαίνει ότι υπάρχει στο σύστημά σου η νεότερη έκδοση, ή ότι τα πακέτα που το «έφεραν» έχουν απεγκατασταθεί.

Αν πχ εγκαταστήσεις ένα πακέτο το οποίο έχει ως εξαρτήσεις ή ως προτεινόμενα άλλα πακέτα και στα κατεβάσει μαζί του, όταν απεγκαταστήσεις το πρωτευον πακέτο, τα άλλα θα είναι ορφανά. Δηλαδή βρίσκονται στο σύστημά σου επειδή κατέβηκαν μαζί με κάποιο άλλο πρόγραμμα αλλά όταν αυτό το πρόγραμμα απεγκατασταθεί, θεωρούνται ορφανά.
Αν πας να εγκαταστήσεις ένα μεμονομένο πακέτο, δηλαδή ένα πακέτο το οποίο έχει έρθει στο σύστημά σου ως εξάρτηση ενός άλλου ή ως προτεινόμενο, η urpmi θα το σημειώσει ως εγκατεστημένο χειροκίνητα, δηλαδή ότι θέλεις να έχεις το πακέτο εγκατεστημένο, και θα το βγάλει από τα εν δυνάμει ορφανά.

Αυτό χρησιμεύει ώστε να μην κρατάς στο σύστημα πακέτα που δεν χρησιμοποιείς.
Επείδη όμως το σύστημα μπορεί να θεωρήσει μερικά πακέτα που χρησιμοποιείς ως ορφανά, θα πρέπει πριν τη διαγραφή να ρίχνεις και μια ματιά.

Εγώ ελέγχω με "uname -r" την τρέχουσα έκδοση του κερνελ και συγκρίνω με την προτεινόμενη ως ορφανή.
Έπειτα κοιτλαζω στα γρήγορα να μην μου βγάζει πχ ολόκληρο το KDE, και μετά τα σβήνω.
Τα μόνα προβλήματα που έχω συναντήσει είναι να προσπαθεί να μου βγάλει το ΚDE αλλά πολύ σπάνια.
Γενικά δεν έχω πρόβληματα και το χρησιμοποιώ συστηματικά

Άβαταρ μέλους
dglent
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 05:42 am
Τοποθεσία: Γαλλία
Has thanked: 6 φορές

Δημοσίευση από dglent » Δευ Φεβ 17, 2014 21:10 pm

Και τα εν λόγω πακέτα μπορείς να τα βρεις στο παρακάτω αρχείο:

/var/lib/rpm/installed-through-deps.list

Απάντηση