εφαρμογή "Snapshot" του συστηματος

Συζητήσεις σχετικά με προχωρημένες ρυθμίσεις της Mageia, όπως για παράδειγμα εγκατάσταση από το διαδίκτυο, ρυθμίσεις εξυπηρετητών, καθώς και συζητήσεις που αφορούν την έκδοση cauldron
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mageiafriend
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Κυρ Απρ 22, 2012 20:38 pm

εφαρμογή "Snapshot" του συστηματος

Δημοσίευση από mageiafriend » Τρί Ιούλ 03, 2012 18:18 pm

Επειδή είμαι προσφατα "μαγεμένος"
και η ερευνά μου δεν απέδωσε καρπούς μεχρι στιμής
ηθελα να ρωτήσω

θα ηθελα να εγκ/σω ενα σύστημα πιό εμπλουτισμένο απο το βασικό livecd σε φίλο με ειδικές κάρτες και εκτός internet

υπάρχει διαθέσιμο κάποιο εργαλείο αντίστοιχο του mklivecd/mylivecd ?

John66
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 04, 2011 20:00 pm

Re: εφαρμογή "Snapshot" του συστηματος

Δημοσίευση από John66 » Τετ Ιούλ 04, 2012 14:19 pm

Δυστυχώς, δεν υπάρχει κάποιο αντίστοιχο εργαλείο στη Mageia για να κάνεις αυτό που θέλεις. Μακάρι να υπήρχε, κι εμένα μου λείπει.

Στο αγγλικό forum της Mageia όμως, είχα πετύχει μια αντίστοιχη συζήτηση που περιέγραφε την διαδικασία για να γίνει αυτό που θέλεις (αν θυμάμαι καλά).
Δεν ήταν κάποιο εργαλείο, αλλά μια ολόκληρη διαδικασία ενεργειών, αυτή που χρησιμοποιούσαν στο mandrivauser.de (γερμανική κοινότητα Mandriva και Mageia) για να φτιάξουν κάποια "κοινοτικά" live cd της Mandriva, κυρίως με γραφικό περιβάλλον LXDE.

Αν σε ενδιαφέρει, να ψάξω να βρω την συζήτηση αυτή. Πιθανόν και να είναι κάπου στους σελιδοδείικτες μου...
Mageia 1 x86_64 KDE
AMD Phenom X3 8650 2,30 GHz | 4 GB DDR2 800 MHz | GIGABYTE GA-M720-US3 | XFX GeForce 7900 GS -256 MB DDR3 | HEROICHI 500 Watt 80+ | Wireless USB Level One WUA-0603

Άβαταρ μέλους
mageiafriend
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Κυρ Απρ 22, 2012 20:38 pm

Re: εφαρμογή "Snapshot" του συστηματος

Δημοσίευση από mageiafriend » Τετ Ιούλ 04, 2012 21:43 pm

φανταζομαι μια πρόχειρη λύση θα ηταν εγκατασταση απο live cd
και μετα εισαγωγή του dvd
(γίνεται?)
εμπάσει περιπτώσει προχώρησα σε "ριζοσπαστικότερη" λύση
οποτε ενδιαφερομαι πια μόνο φιλολογικά
κριμα ελπιζω να προτεθει σύντομα!!

John66
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 04, 2011 20:00 pm

Re: εφαρμογή "Snapshot" του συστηματος

Δημοσίευση από John66 » Τετ Ιούλ 04, 2012 23:46 pm

Μια λύση είναι να κάνεις έναν τοπικό καθρεπτισμό (mirror) σε έναν υπολογιστή σου. Δεν χρειάζονται περισσότερα από 100 GB.
Το έχει κάνει ένας χρήστης στο αγγλικό forum (ο wilcal), αλλά φαντάζομαι θα πρέπει να χρειάζονται γνώσεις από server.
Αν υποθέσουμε ότι κάνεις κάτι τέτοιο, θα μπορείς να πάρεις μαζί σου οπουδήποτε αυτόν τον υπολογιστή - τοπικό καθρεπτισμό και να είναι το μέσο ενημερώσεων για οποιονδήποτε άλλο υπολογιστή.
Αλλά οι γνώσεις μου δεν φτάνουν μέχρι εκεί για να βοηθήσω...

Η λύση Live cd και μετά Free DVD δεν είναι και άσχημη ιδέα... Αλλά καλύτερα δοκίμασέ την πρώτα, π.χ. σε VirtualBox.

Τελικά, σε τι "ριζοσπαστικότερη" λύση προχώρησες;
Mageia 1 x86_64 KDE
AMD Phenom X3 8650 2,30 GHz | 4 GB DDR2 800 MHz | GIGABYTE GA-M720-US3 | XFX GeForce 7900 GS -256 MB DDR3 | HEROICHI 500 Watt 80+ | Wireless USB Level One WUA-0603

Άβαταρ μέλους
mageiafriend
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Κυρ Απρ 22, 2012 20:38 pm

Re: εφαρμογή "Snapshot" του συστηματος

Δημοσίευση από mageiafriend » Πέμ Ιούλ 05, 2012 19:23 pm

....
"ριζοσπαστικότερη" ισως ειναι λίγο αδόκιμο
"ριζικότερη" μάλλον:
χρησιμοποίησα διανομή ΜΕ mylivecd (pclos:ίσως λιγότερο "συνεκτικό" αλλα πιό "σκυλί")

γενικότερα μιλώντας πάντως πιστευω πως σε πολύ καλή κατευθυνση είναι εκείνη η ιστοσελιδα του mageia που σου έχει τα rpm's / περιγραφή /και το κουμπί "εγκατάσταση"
!εχω φαει τον κόσμο να την ξανα-εντοπίσω και δεν μπορώ!!!
Η "αντίστοιχη" σελίδα στο bodhi-linux δινει τη δυνατότητα και [download] (και σωζει-λεει-όλα τα απαιτούμενα για μια εφαρμογή σε εκτελέσιμο ".bod")
μια τέτοια προσθήκη πιστευω θα έλυνε επίσης κάθε αντίστοιχο πρόβλημα αφού θα είχες το βασικό livcd + κατεβασμένες όλες τις εφαρμογές (σε στικ πχ) που ήθελες να εγκ/σεις με μερικά κλίκ!

Άβαταρ μέλους
mageiafriend
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Κυρ Απρ 22, 2012 20:38 pm

Re: εφαρμογή "Snapshot" του συστηματος

Δημοσίευση από mageiafriend » Πέμ Ιούλ 05, 2012 19:34 pm

το βρήκα εννοούσα το
http://mageia.madb.org/
σε σχεση με το αντίστοιχο appcenter

Απάντηση