εγκατασταση mageia

John66
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 04, 2011 20:00 pm

Re: εγκατασταση mageia

Δημοσίευση από John66 » Σάβ Αύγ 13, 2011 18:23 pm

Λοιπόν, θα το κάνουμε με το γραφικό περιβάλλον (GUI) για να μαθαίνεις:

1. Ακολούθησε αυτόν το οδηγό με τις φωτογραφίες για να εγκαταστήσεις τις πηγές λογισμικού
viewtopic.php?f=17&t=8

Αν είναι εγκατεστημένες ήδη κάποιες, έλεγξε αν είναι τσεκαρισμένες (στην αριστερή, 1η στήλη) οι παρακάτω:
Core Release
Core Updates
Nonfree release
Nonfree Updates
Tainted Release
Tainted Updates


2. Μετά πατάς το κουμπάκι κατω δεξιά: Εντάξει, και επιστρέφεις στην προηγούμενη οθόνη.

3. Πηγαίνεις: Εγκατάσταση και απεγκατάσταση λογισμικού
Περιμένεις λίγα δευτερόλεπτα (διαβάζει τα αποθετήρια).
4. Πάνω αριστερά έχει δύο κουμπιά με "κυλιόμενο μενού".
Επέλεξε να δείχνουν και τα δύο: Όλα (All). Να μην δείχνει κάποιο από τα δύο κάτι άλλο.
5. Απένατνι (δεξιά από τα 2 κουμπιά) υπάρχει μια γραμμή που μπορείς να γράψεις την ονομασία του πακέτου λογισμικού που ψάχνεις.
Γράψε: dkms-broadcom-wl και πάτησε Enter. Θα κατεβάσει και θα εγκαταστήσει το λογισμικό.

* Αν τυχόν σου βγάλει μήνυμα οτι δεν είναι ενημερωμένες οι πηγές ή κάτι παρόμοιο , πάνω αριστερά στο μενού Αρχείο,
επιλέγεις Ανανέωση Πηγών >> Επιλογή όλων >> Ανανέωση (πιθανόν να μην είναι στα ελληνικα, οπότε: update media >> select all >> update)
και ξανακάνεις το βήμα 5.

6. Βγαίνες από το Κέντρο Ελέγχου Mageia _ MCC
7. Reboot

Eπειδή σε βλέπω online, κάνε αυτά μέχρι εδώ και επανέρχομαι
Mageia 1 x86_64 KDE
AMD Phenom X3 8650 2,30 GHz | 4 GB DDR2 800 MHz | GIGABYTE GA-M720-US3 | XFX GeForce 7900 GS -256 MB DDR3 | HEROICHI 500 Watt 80+ | Wireless USB Level One WUA-0603

John66
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 04, 2011 20:00 pm

Re: εγκατασταση mageia

Δημοσίευση από John66 » Σάβ Αύγ 13, 2011 18:36 pm

Αν όλα είναι ΟΚ μέχρι εδώ - και γιατί να μην εαναι άλλωστε;- κάνεις αυτό που είχα γράψει σε προηγούμενη απάντηση:
Αν κάνεις δεξί κλικ στο εικονίδιο του δικτύου (στο πάνελ κάτω, δεξιά) στο πλαίσιο διαλόγου που ανοίγει, υπάρχει η επιλογή
wireless networks > (ασύρματα δίκτυα > στα ελληνικά);
Αν ναι, κλικάρισε εκεί. Σου δείχνει ασύρματα δίκτυα (μαζί και το δικό σου);
Από πάνω υπάρχει η επιλογή διαχειρίσου ασύρματα δίκτυα (manage wireless networks).
Εκεί πας και κάνεις τις ρυθμίσεις του δικτύου, ή κατευθείαν κλικ στο εικονίδιο δικτύου στο πάνελ ή ακόμη καλύτερα
από το Kέντρο Eλέγχου Mageia.
Έχεις θετικό αποτέλεσμα; Ή είναι πάλι όπως στις φωτογραφίες που έστειλες πριν;

Αν ακόμη δεν βλέπει την ασύρματη κάρτα σου, θα χρειαστεί άλλο ένα βήμα (ελπίζω τελευταίο).

Περιμένω απάντηση.
Mageia 1 x86_64 KDE
AMD Phenom X3 8650 2,30 GHz | 4 GB DDR2 800 MHz | GIGABYTE GA-M720-US3 | XFX GeForce 7900 GS -256 MB DDR3 | HEROICHI 500 Watt 80+ | Wireless USB Level One WUA-0603

Άβαταρ μέλους
billver
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2011 13:38 pm

Re: εγκατασταση mageia

Δημοσίευση από billver » Σάβ Αύγ 13, 2011 18:43 pm

xaax

μην προχωρήσεις σε αλλα ειδη σε γραφω απο ασυρματο!!!

σου χρωστάω μεγαλη χαρη!!!

1,2 απορειες,μολιω θα γυρισω απο τησ διακοπες,σκοπευω να βαλω και στο σταθερο το μαγεια,απλα εκει εχω ασυρματη καρτα δικτυου?αμα δω οτι θα εχω προβλημα και εκει ξαναμιλαμε

μου κόλλησε και εδω μια δυο φορες,αλλα καμια σχεση με το mint βεβαια,αμα δω οτι θα ξανα εμφανιστει θα σε ενημερώσω,τα προσθετα τα ειχα ενημερωμένα μια χαρα

και πάλι χιλια ευχαριστω!!!

John66
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 04, 2011 20:00 pm

Re: εγκατασταση mageia

Δημοσίευση από John66 » Σάβ Αύγ 13, 2011 18:48 pm

Μόνο γράψε 2 λόγια -πριν φύγεις διακοπές- τι έκανες και δούλεψε, για να το δούνε και άλλοι χρήστες που πιθανόν θα έχουν πρόβλημα
με την ίδια κάρτα-οδηγό.

Χαίρομαι που τα κατάφερες.

Η μαγεία τώρα αρχίζει!
Mageia 1 x86_64 KDE
AMD Phenom X3 8650 2,30 GHz | 4 GB DDR2 800 MHz | GIGABYTE GA-M720-US3 | XFX GeForce 7900 GS -256 MB DDR3 | HEROICHI 500 Watt 80+ | Wireless USB Level One WUA-0603

John66
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 04, 2011 20:00 pm

Re: εγκατασταση mageia

Δημοσίευση από John66 » Σάβ Αύγ 13, 2011 18:49 pm

Καλές διακοπές!
Mageia 1 x86_64 KDE
AMD Phenom X3 8650 2,30 GHz | 4 GB DDR2 800 MHz | GIGABYTE GA-M720-US3 | XFX GeForce 7900 GS -256 MB DDR3 | HEROICHI 500 Watt 80+ | Wireless USB Level One WUA-0603

Άβαταρ μέλους
billver
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2011 13:38 pm

Re: εγκατασταση mageia

Δημοσίευση από billver » Σάβ Αύγ 13, 2011 18:53 pm

εκανα ακριβως οτι μου ειπες ,με το που κατεβασα αυτο dkms-broadcom-wl το αναγνωρισε κανονικα το ασυρματο

ειμαι ήδη διακοπες,απλα σε 5,6 μερες επιστρεφω!!!

εχω παντως ενα θεμα γενικα με το ποντικι,μου κολλαει μερικες φορες,ενω το πλεικτρολογιο δουλευει κανονικα,δεν μου κλεινει τα παράθυρα,δεν κανει ελαχιστοποιησει,και μετα απο λιγο δεν δουλευει καθολου,μου το εκανε 2,3 φορες αυτο

αυτο οπως ειπα το ειχα σε οσα λειτουργικα εβαλα ubuntu,mint και εδω αλλα σε ποιο μικρη ενταση

δεν μπορω να καταλάβω τι φταει,εχω ασυρματο ποντικι,τωρα εβαλα ενα κανονικο να δω μηπως φταει αυτο!!!

John66
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 04, 2011 20:00 pm

Re: εγκατασταση mageia

Δημοσίευση από John66 » Σάβ Αύγ 13, 2011 18:57 pm

ΟΚ.

Δοκίμασε με ένα ενσύρματο ποντίκι τώρα (λογικά δεν θα υπάρχει πρόβλημα)
και τα ξαναλέμε.

Φιλικά
John66
Mageia 1 x86_64 KDE
AMD Phenom X3 8650 2,30 GHz | 4 GB DDR2 800 MHz | GIGABYTE GA-M720-US3 | XFX GeForce 7900 GS -256 MB DDR3 | HEROICHI 500 Watt 80+ | Wireless USB Level One WUA-0603

Άβαταρ μέλους
billver
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2011 13:38 pm

Re: εγκατασταση mageia

Δημοσίευση από billver » Κυρ Αύγ 14, 2011 01:12 am

πάντως αν και ποιο σπάνια απο το mint και εδω με ενσύρματο ποντικι μου τρωει κατι περιεργα κολλήματα ,ενω ο υπολογιστης δουλευει π,χ το πληκτρολόγιο ,οταν με το ποντίκι παω να κάνω ενεργεια και μου παρουσιαζει το πρόβλημα αυτο,δεν μπορω να κανω τιποτα,δηλαδη να κλεισω ενα παραθυρο,να ανοιξω οτιδήποτε,γενικά νιωθω οτι δεν δουλευει το αριστερό κλικ του ποντικιού,ενω ττο ποντικι δεξια αριστερα πηγαίνει,δηλαδή δεν εχει κολλήσει ο υπολογιστής

John66
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 04, 2011 20:00 pm

Re: εγκατασταση mageia

Δημοσίευση από John66 » Κυρ Αύγ 14, 2011 17:22 pm

1. Το "touch-pad" δουλεύει; Ή έχεις τα ίδια "κολλήματα" χρησιμοποιώντας το;
Αν και αυτό έχει πρόβλημα, τότε μάλλον δεν είναι τα ποντίκια το πρόβλημα. Θα έλεγα, καλύτερα να περιμένεις να γυρίσεις από τις διακοπές. Θα έχουν γυρίσει κι άλλοι χρήστες οι οποίοι -απ' ό,τι έχω
καταλάβει- έχουν laptop, οπότε θα έχεις καλύτερη βοήθεια.
2. Για τώρα: Γράψε μάρκα και ακριβές μοντέλο από τα ποντίκια που χρησιμοπιείς (ασύρματο και ενσύρματο).
3. Η εγκατάσταση της Μageia έχει αναβαθμιστεί; Πρέπει να σου έχουν έρθει ήδη κάποιες αναβαθμίσεις. Είναι ένα σρογγυλό κόκκινο εικονίδιο με λευκό θαυμαστικό, κάτω δεξιά, στο "Πλαίσιο συστήματος"
στο πάνελ, που σε ειδοποιεί ότι υπάρχουν αναβαθμίσεις. Αν βλέπεις κάτι τέτοιο, κλικάρεις πάνω του, δίνεις τον κωδικό χρήστη (όχι root) και στο παράθυρο που θα ανοίξει και θα δείχνει τα πακέτα,
πατάς "αναβάθμιση".
4. Στο Κέντρο Ελέγχου Mageia (MCC, έτσι θα το γράφω από δω και πέρα) >> κατηγορία Υλικό (αριστερά) >> υπο-κατηγορία Ρύθμισε τις συσκευές κατάδειξης (ή κάπως έτσι)
έχει λίστα με διάφορους "τύπους" ποντικιών. Αυτό που είναι "μαρκαρισμένο" μπλέ, είναι αυτό που "θεωρεί", που έχει "καταχωρηθεί", ότι είναι το δικό σου. Συνήθως είναι γενικής μορφής η περιγραφή-καταχώρηση.
Πιο κάτω στην λίστα όμως, έχει μάρκες και μοντέλα. Για δες μήπως το δικό σου συμπεριλαμβάνεται σ' αυτά (αν και, θεωρητικά, θα έπρεπε ήδη να είναι επιλεγμένο, αλλά δεν χάνεις τίποτα να το ελέγξεις).
5. Πάλι στο MCC >> Εγκατάσταση & απεγκατάσταση λογισμικού, στην γραμμή αναζήτησης (εκεί που είχες γράψει: dkms-broadcom-wl), γράψε input και πάτα Enter.
Θα εμφανίσει μια αρκετά μακριά λίστα. Πήγαινε προς τα κάτω, στην ομάδα πακέτων που αρχίζει η ονομασία τους με: x11-.
Θα πρέπει να είναι εγκατεστημένα (τσεκαρισμένο αριστερά, και δεξιά ένα πράσινο εικονίδιο με λευκό βέλος που δείχνει προς τα κάτω), τα πακέτα:
x11-driver-input (βέβαια, αν υπάρχει αυτό, θα υπάρχουν κι όλα τα άλλα)
x11-driver-input-evdev
x11-driver-input-mouse
Στην -παράξενη- περίπτωση που δεν είναι εγκατεστημένο κάποιο από αυτά (δεν υπάρχει τσεκάρισμα αριστερά, ούτε και κάποιο εικονίδιο δεξιά, θα έχεις καταλάβει φαντάζομαι πως λειτουργεί το σύστημα), το τσεκάρεις για εγκατάσταση.
Αν είναι κάποιο πακέτο εγκατεστημένο (πράσινο εικονίδιο δεξιά), αλλά βλέπεις από κάτω, ακριβώς το ίδιο πακέτο (ίδια ακριβώς ονομασία), αλλά διαφορετική έκδοση και έχει ένα μπλε εικονίδιο στα δεξιά, τότε είναι
πακέτο προς αναβάθμιση, εγκατέστησέ το.
6. Αν τίποτε από τα παραπάνω, δεν έδωσε κάτι θετικό, καλύτερα περίμενε την βοήθεια πιο έμπειρων χρηστών (με laptop), όταν θα γυρίσουν από τις διακοπές.
Πιθανότατα, κάποια πρόσθετη εγγραφή, σε κάποιο αρχείο ρυθμίσεων να χρειάζεται.
Mageia 1 x86_64 KDE
AMD Phenom X3 8650 2,30 GHz | 4 GB DDR2 800 MHz | GIGABYTE GA-M720-US3 | XFX GeForce 7900 GS -256 MB DDR3 | HEROICHI 500 Watt 80+ | Wireless USB Level One WUA-0603

Άβαταρ μέλους
billver
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2011 13:38 pm

Re: εγκατασταση mageia

Δημοσίευση από billver » Δευ Αύγ 15, 2011 15:26 pm

θα συμφωνήσω μαζι σου,απο τελος Αυγούστου να το ξαναδούμε αν είναι,το Σάββατο θα περάσω και το mageia στον σταθερό,εχω και εκει το internet με ασύρματο,αν αντιμετωπίσω κανένα πρόβλημα θα σας ενημερώσω, να βάλω για εγκατάσταση το dvd η το cd?ετσι και αλλιώς ενδιαφέρομαι μονο για kde γιαυτό ρωτάω .

Απάντηση