το flash του chrome στο firefox

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
nikos_k
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 06:05 am
Been thanked: 2 φορές

το flash του chrome στο firefox

Δημοσίευση από nikos_k » Παρ Ιούλ 17, 2015 12:24 pm

Τώρα με την Μαγεία 5 ένα νέο πακέτο rpm προσπαθεί να χρησιμοποιήσει στον Φάιρφοξ το φλας που έχει αναπτύξει η Γκουγκλ για τον Κρομ.
Το πακέτο λέγεται freshplayerplugin και όπως λέει...
The main goal of this project is to get PPAPI (Pepper) Flash player working in Firefox. It implements an adapter that looks like a browser to a PPAPI plugin and looks like an NPAPI plugin to the browser. Note that this particular implementation does not implement any sandbox.

This package expects Google Chrome (or at least its Pepper Flash plugin) to be installed in the standard location.
Ίσως, δηλαδή, να χρειάζεται να εγκαταστήσεις πρώτα το Γκουγκλ Κρομ.

Μετά, πιθανώς να χρειαστεί να ρυθμίσεις τις επιλογές του IcaApe (Φάιρφοξ, κλπ), πηγαίνοντας στο μενού Tools -> Addon Manager -> Plugins,
και να να ενεργοποιήσεις το νέο ένθεμα.

Ένα πρόβλημα που βρήκα είναι ότι δεν παίζει τα βίντεα του Γιουτουμπιού σε πλήρη οθόνη (ίσως να έχει να κάνει με τον οδηγό λογισμικού της κάρτας γραφικών).

Η βασική διαφορά με το παλιό ένθεμα, το οποίο έχει πάψει να αναπτύσει η Άντομπ για το Φάιρφοξ (κλπ) στο Λίνουξ, είναι ότι δεν έχει τόσα θέματα ασφαλείας (υποτείθεται).

Άβαταρ μέλους
dglent
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 05:42 am
Τοποθεσία: Γαλλία
Has thanked: 6 φορές

Re: το flash του chrome στο firefox

Δημοσίευση από dglent » Δευ Ιούλ 27, 2015 21:16 pm

Δεν έχω ασχοληθεί καν με αυτή την περίπτωση. Έχω το κανονικό πακέτο.
Άντε να βάλουν html5 video να τελειώνουμε με το φλας.

Άβαταρ μέλους
nikos_k
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 06:05 am
Been thanked: 2 φορές

Re: το flash του chrome στο firefox

Δημοσίευση από nikos_k » Παρ Ιούλ 31, 2015 21:29 pm

dglent έγραψε: Άντε να βάλουν html5 video να τελειώνουμε με το φλας.
Αν εννοείς το Γιουτιούμπι, έχουν html5.
Αν μπεις να δεις ένα βίντεο με απενεργοποιημένο το Φλας (αλλά ενεργοποιημένα τα Τζάβασκριπτ) θα «σε πετάξει» στο html5. Το βίντεο, δηλαδή θα παίξει.
Έχει, όμως κάποιες διαφορές, στο δικό μου το σύστημα τουλάχιστον, με ΆιςΈιπ. Δεν έχει πλήρης οθόνη, και ο φυλλομετρητής κρασάρει που και που, αν ανοίγεις σε πολλές καρτέλες βίντεα.

Απάντηση