Ιντερνετικος ραδιοσταθμος, πως παιζει;

alfasud
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2014 02:04 am

Re: Ιντερνετικος ραδιοσταθμος, πως παιζει;

Δημοσίευση από alfasud » Κυρ Μάιος 10, 2015 14:02 pm

συμφωνουμε απολυτα, στα σχολεια μπορει να αρχισει η αλλαγη αλλα δεν νομιζω οτι τα σχολεια εχουν τους καταλληλους εκπαιδευτικους, ποιος εκπαιδευσει αυτους;
Παντως αυτο που γραφεις, για γλωσσικη παρακμη, θα το συζητησω με τον φιλο μου γλωσσολογο κατα ποσον επηρεαζει αρνητικα τον ανθρωπο μεσα στην κοινωνια. Αυτος σαν επιστημονας ειδικος θα εχει σοβαρες γνωμες για αυτο.
Η ερωτηση μου προς αυτον θα ειναι: Γλωσσικη παρακμη, πως την οριζουμε αυτην; - σε σχεση με την πνευματικη παρακμη!
Ροδολφος

Άβαταρ μέλους
dglent
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 05:42 am
Τοποθεσία: Γαλλία
Has thanked: 6 φορές

Re: Ιντερνετικος ραδιοσταθμος, πως παιζει;

Δημοσίευση από dglent » Δευ Μάιος 11, 2015 01:33 am

Σου προτείνω να διαβάσεις αυτήν τη συνέντευξη:
http://www.babiniotis.gr/wmt/webpages/i ... &apprec=11

Προσκαλούμε και τον φίλο γλωσσολόγο στην κοινότητα. Είτε έχει Mageia είτε όχι :)

alfasud
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2014 02:04 am

Re: Ιντερνετικος ραδιοσταθμος, πως παιζει;

Δημοσίευση από alfasud » Δευ Μάιος 11, 2015 09:52 am

Γεια σου dglent
ευχαριστω που εστειλες ενα ενδιαφερων αρθρο. Θα το διαβιβασω στον φιλο μου γλωσσολογο. Ερχεται απο την Γερμανια την Τεταρτη. Νομιζω προσωπικα οτι αυτος ο γλωσσολογος η τι αποκαλειται αυτος ο Μπαμπινιωτης, εχει πολλα καλα σημεια.
Εκεινο ομως που με εκανε σκεπτικο για αυτον ειναι η θεση του στην θεια λειτουργια. Ακριβως δεν ξερω τι ειναι αυτο, υποθετω ομως οτι ειναι η τελετουργια στις εκκλησιες. Διορθωσε με αν εχω καταλαβει λαθος. Το οτι δινει τοσο μεγαλη σημασια σε αυτην και το οτι την εχει να κανει κατι με τον Ελληνισμο με προβληματιζει για το οτι ξερω μεχρι σημερα για τον Ελληνισμο. Φυσικα αυτος απανταει σε καποια ερωτηση που του θεσανε και θελω να παρω την απαντηση του σαν απαντηση μονο για την γλωσσα και τιποτα αλλο. Αυτο σαν μια δικια μου παρενθεση για τον χριστιανισμο και τον Ελληνισμο, δυο διαμετρικα αντιθετες θεσεις προς τον σκεπτωμενο ανθρωπο.
Τα υπολοιπα θα τα συζητησω με τον φιλο μου και θα σας μεταφερω τις αποψεις του.
Ο φιλος μου ειναι σχεδον 80 χρονων και οχι και τοσο καλος στο να γραφει ηλεκτρονικα. Στον παλαιο του λαπτοπ του ειχα βαλει μιλουξ μιντ που δουλευει ακομα αψογα αλλα δυστυχως αποτυχαμε να βαλουμε μαγεια στον καινουργιο του. Εχω γραψει για αυτο.
Χαιρετισματα
Ροδολφος

Άβαταρ μέλους
dglent
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 05:42 am
Τοποθεσία: Γαλλία
Has thanked: 6 φορές

Re: Ιντερνετικος ραδιοσταθμος, πως παιζει;

Δημοσίευση από dglent » Πέμ Μάιος 14, 2015 08:09 am

alfasud έγραψε:[...]
Εκεινο ομως που με εκανε σκεπτικο για αυτον ειναι η θεση του στην θεια λειτουργια. Ακριβως δεν ξερω τι ειναι αυτο, υποθετω ομως οτι ειναι η τελετουργια στις εκκλησιες. Διορθωσε με αν εχω καταλαβει λαθος. Το οτι δινει τοσο μεγαλη σημασια σε αυτην και το οτι την εχει να κανει κατι με τον Ελληνισμο με προβληματιζει για το οτι ξερω μεχρι σημερα για τον Ελληνισμο. Φυσικα αυτος απανταει σε καποια ερωτηση που του θεσανε και θελω να παρω την απαντηση του σαν απαντηση μονο για την γλωσσα και τιποτα αλλο. Αυτο σαν μια δικια μου παρενθεση για τον χριστιανισμο και τον Ελληνισμο, δυο διαμετρικα αντιθετες θεσεις προς τον σκεπτωμενο ανθρωπο. [...]
Αυτό που καταλαβαίνω στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι ότι ο Μπαμπινιώτης επισημαίνει την αξία της αυθεντικότητας των κειμένων.
Για τη σημασία της εκκλήσίας στον ελληνισμό αναμφίβολα είναι αλληλένδετα από το Βυζάντιο και μετά.
Η εκκλησία ήταν και το όχημα διατήρησης της γλώσσας.
Μέσω των εκκλησιαστικών κειμένων έχουμε διατηρήσει πολλά χαρακτηριστικά της γλώσσας, της προφοράς της κλπ.

Ως ελληνισμός πολιτισμός, είχαμε το μεγαλείο των αρχαίων Ελλήνων, στη συνέχεια το Βυζάντιο, παρακμή λόγω Τουρκοκρατίας, και στη σύγχρονη Ελλάδα πιστεύω ότι έχουμε να αναδείξουμε τεράστιους ποιητές(ίσως τους κορυφαίους στην Ευρώπη ( ; ), λογοτεχνία και μουσική.

alfasud
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2014 02:04 am

Re: Ιντερνετικος ραδιοσταθμος, πως παιζει;

Δημοσίευση από alfasud » Πέμ Μάιος 14, 2015 11:38 am

γεια σου dglent
Το θεμα ειναι πολυ ευαισθητο και χαιρει μεγαλης συζητησεως, δυστυχως δεν εχω τις γνωσεις για να εκφερω την γνωμη μου στο συνολο αυτων που γραφεις, αλλα θα κοιταξουμε το κειμενο σου μαζι με τον δασκαλο. Η γνωμη του μετραει, θα ηθελα να πιστευω! Ναι, εχουμε μεγαλους ποιητες και ενας η δυο Νομπελιστες; Αν και ο μεγαλυτερος συμφωνα με την ταπεινη μου γνωμη δεν πηρε, αλλα δεν παιζει και καποιο μεγαλο ρολο νομιζω: Κωσταντινος Καβαφης. Σαν παρενθεση, πριν μερικες εβδομαδες απεβιωσε ο μεγαλος Σουηδος ποιητης Tomas Tranströmer. Το εργο του ειναι συνυφασμενο μαζι με μουσικη, ο ιδιος ηταν ενας πολυ καλος πιανιστας και αρκετοι μοντερνοι συνθετες εχουν συνθεσει ειδικα για τα εργα του. Το εργο του Sorgegondol, η πενθιμη γονδολα, ειναι γραμμενο εχοντας στην μνημη την μουσικη απο τον Franz Liszt με το ιδιο τιτλο και δινει αναφορες στον γαμπρο του Liszt, Richard Wagner. Ειναι μουσικη που σε καθηλωνει αφωνο οσο διαρκει και ακομα και μετα το ακουσμα της. Δεν θα σου προτεινα να ακουσεις αυτην την μουσικη απο mp3 σε καποιον υπολογιστη με φτηνα η ακριβα ακουστικα, αν δεν την εχεις ηδη ακουσει βεβαια, ακουσε την ζωντανα σε καποιο κονσερτο η απο πολυ καλο στερεοφωνικο που μαλλον δεν εχεις στην διαθεση σου.
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A4%CE ... E%B5%CF%81

alfasud
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2014 02:04 am

Re: Ιντερνετικος ραδιοσταθμος, πως παιζει;

Δημοσίευση από alfasud » Πέμ Μάιος 14, 2015 12:00 pm

για λογοτεχνια δεν ξερω καποιον διασημο Ελληνα, αν και οπως εγραψα πριν ειναι εκτος των μεγαλων ενδιαφεροντων μου.
Ισως ο Καζαντζακης;
Για μουσικη δεν ξερω καποιον διασημο Ελληνα συνθετη, ισως ο Γιαννης Χρηστου; Αλλα το εργο του ειναι πολυ στενο και δυσκολο για τις μεγαλες μαζες! Εχουμε ομως μερικους διασημους οργανοπαικτες, ο Καβακος η ο Δεμερτζης ισως; Τους εχω ακουσει ζωντανα και τους δυο εδω πανω. Ανεφερε ευχαριστως ονοματα που ισως μου διαφευγουν αυτην την στιγμη.
Χαιρετiσματα
Ροδολφος

Άβαταρ μέλους
dglent
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 05:42 am
Τοποθεσία: Γαλλία
Has thanked: 6 φορές

Re: Ιντερνετικος ραδιοσταθμος, πως παιζει;

Δημοσίευση από dglent » Δευ Μάιος 18, 2015 13:29 pm

Γεια σου Ροδόλφε, δεν είμαι ο καταλληλότερος να απαντήσω, θεωρώ διακεκριμένους και σε διεθνές επίπεδο τους Καζαντζάκης, Εμπειρίκος, Καβάφης, Ελύτης(νόμπελ), Ρίτσος, Σεφέρης(νόμπελ), Παλαμάς, Σικελιανός, Βαλαωρίτης, Βρεττάκος, Εγγονόπουλος, Βάρναλης, Σολωμός
Δεν γνωρίζω ποιοι από αυτούς ή άλλους αν έχουν και σε ποιο βαθμό μεταφραστεί.

Από μουσικούς πιστεύω ότι οι Χατζηδάκης Θεοδωράκης και Ξαρχάκος είναι γνωστοί και διεθνώς.
Επίσης η κόρη μου στο μάθημα της μουσικής 1η λυκείου(Γαλλία) διδάχτηκε το έργο του Ξενάκη http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%99%CE% ... E%B7%CF%82

Άλλος καταξιωμένος διεθνώς είναι και ο Γιάννης Χρήστου
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%93%CE% ... 7%CF%82%29

Αλλά πιστεύω ότι είναι στην ποίηση που διακρινόμαστε περισσότερο.
Μιλάμε για τη σύγχρονη εποχή πάντα...

υγ ευχαριστώ για τις πληροφορίες και για το Σουηδό συνθέτη, με την πρώτη ευκαιρία θα τον ακούσω.

alfasud
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2014 02:04 am

Re: Ιντερνετικος ραδιοσταθμος, πως παιζει;

Δημοσίευση από alfasud » Δευ Μάιος 18, 2015 20:13 pm

Γεια σου dglent
Το λενκ για τον Σουηδο ειναι για εναν ποιητη, υπαρχουν αρκετοι και αξιολογοι Σουηδοι συνθετες μουσικης αλλα μαλλον δεν ειναι πολυ γνωστοι εκτος Σκανδιναυιας, ισως μονο σε κλειστα μουσικα κυκλωματα. Γραφουμε για μοντερνους 1900.
Οι γνωσεις μου για την Ελληνικη η αλλης προελευσεως ποιηση ειναι πολυ περιορισμενες, το ιδιο ισχυει και για την λογοτεχνια.
Εχω ασχοληθει ομως αρκετα με την μουσικη και εκει κατεχω λιγακι ποιο πολλα, ολα αυτα ομως πανω σε ερασιτεχνικη βαση, δεν ειμαι μουσικος ο ιδιος ουτε καν ξερω νοτες.
Εσκεμενα δεν ανεφερα Θεοδωρακη, τον οποιον εχω δει 2 φορες εδω στην πολη μου να διευθυνει και τον Χατζιδακη επειδη τους συγκαταλεγω στους μη σοβαρους συνθετες! Χωρις να παρετε λαθος στην λεξη σοβαρος, για εμενα συμαινει ενας συνθετης σαν τον Μπετοβεν, ελπιζω να μην υπαρξει παρεξηγηση. Τον Ξενακη δεν τον ανεφερα επειδη τον συγκαταλεγω σαν εναν δημιουργο πολυ ιδιαιτερης κατηγοριας μουσικης/ηχων. Το οτι η κορη σου διδαχτηκε Ξενακη εχει να κανει μαλλον οτι το σχολειο ειναι στην Γαλλια. Αν και εχω σχεδον ολη την δισκογραφια του, ειναι πολυ δυσκολο για εναν μη ειδικο σαν εμενα να καταλαβει το εργο του.
Μανώλης Καλομοίρης. Δημήτρης Μητρόπουλος, Nίκος Σκαλκώτας θα μπορουσα να ειχα αναφερει αλλα μαλλον ειναι συνθετες χωρις μεγαλη δημοσιοτητα, διορθωστε με ευχαριστως αν εχω λαθος.
Το οτι υπαρχουν ποιο πολλοι διακεκριμενοι ποιητες στην Ελλαδα εχει ισως να κανει και με τον πλουτο της γλωσσας, θα ρωτησω τον φιλο μου και για αυτο!
Ευχαριστω για τον ενδιαφερων σου για συζητηση για κατι διαφορετικο απο πραγραμματα υπολογιστων.
Χαιρετισματα απο μια παγερη Σουηδια
Ροδολφος

Άβαταρ μέλους
dglent
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 05:42 am
Τοποθεσία: Γαλλία
Has thanked: 6 φορές

Re: Ιντερνετικος ραδιοσταθμος, πως παιζει;

Δημοσίευση από dglent » Δευ Μάιος 18, 2015 20:52 pm

Υποτίθεται ότι την εποχή του Μπετόβεν εμείς πολεμάγαμε να ξεφορτωθούμε του Οθωμανούς, περισσότερο καραούλια βαράγαμε παρά πιάνο...
Στη μουσική έχουμε διαμάντια μουσικούς σε τοπικό επίπεδο αλλά αναγνωρισμένους διεθνώς.
Επίσης οι δυτικοβόρειες χώρες έχουν πάνω κάτω την ίδια μουσική, ενώ η Ελλάδα ανέπτυξε δικούς τηςρυθμούς, ένα μείγμα Δύσης/Ανατολής/Βαλκανίων/Μεσογείου

alfasud
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2014 02:04 am

Re: Ιντερνετικος ραδιοσταθμος, πως παιζει;

Δημοσίευση από alfasud » Δευ Μάιος 18, 2015 22:40 pm

γεια σου και παλι dglent
ναι, το ξερω αυτο απο την ιστορια, οταν εμεις ημασταν κατω απο τους Οθωμ.................
Αυτο ομως δεν αλλαζει την ιστορια, οτι ετσι ηταν τα πραγματα, κανεις δεν αμφιβαλει. Και οταν οι Αρχαιοι Ελληνες δημιουργησαν τον Δυτικο πολιτισμο οι Βορειοευρωπαιοι ηταν πανω στα δεντρα............. αυτο το εχω ακουσει πολλες φορες εδω πανω και μιλανε τιμητικα τους Αρχαιους Ελληνες και την συνηνσφορα τους στον πολιτισμο.
Αυτο ομως δεν αλλαζει το δεδωμενο οτι ο Θεοδωρακης, Χατζιδακης κλπ δεν ειναι στην μεγαλη κατηγορια των συνθετων. Αυτων που ονομαζουμε σοβαρους, ειτε ειναι στην Μπαροκ, Κλασσικη, Νεοκλασσικη η μουσικη εκκλησιαστικου οργανου. Ισως αυτο το τελευταιο ειδος μουσικης να ειναι γνωστο σε εσενα μιας και οι κυριωτεροι και ποιο σοβαροι εκπροσωποι του ηταν απο την Γαλλια. Σου λεει κατι το ονομα Aristide Cavaillé-Coll?
Διαφωνω σοβαρα οτι οι Δυτικοευρωπαιοι εχουν μονοτονη μουσικη, μολις ημουν στο δωματιο μουσικης στο υπογειο και ακουσα την 4η συμφωνια του Μαλερ, απο την Δανεζικη Ραδιοφωνια, ενα μιγμα απο διαφορα ειδη και στοιχεια μουσικων απο ολη σχεδον την Ευρωπη.
Μπελα Μπαρτοκ;, Στραβινσκυ; Σιμπελιους; Συνιστω ενθερμα αν σου δωθει ο χρονος και η διαθεση να γνωριστεις με την μουσικη του Σουηδοφιλανδου Σιμπελιους, μια μουσικη με βαθειες και διεξοδικες διαδρομες μεσα στην γαληνια και μαγευτικη φυση της Σκανδιναυιας, τα μυθικα επη της και τις δραματικες εναλλαγες των εποχων της που λαμβανουν χωρο μεσα σε λιγες ημερες καθε χρονο. Η μουσικη αυτη αντικαθρεπτιζει ακριβως εδω τον τοπο και τους ανθρωπους που ζουν εδω. Αυτο αντικαθρεπτιζει και η μουσικη του καθε τοπου, νομιζω.
Θα μπορουσες αν δυνατον να μου παραπεμψεις Ελληνες μουσικους που να ειναι αξιολογοι συμφωνα με την γνωμη σου; Μπορω να κοιταξω για αυτους αν υπαρχει καποιος δισκος τους στην Βιβλιοθηκη για δανεισμο. Παντα ενδιαφερων με παντος ειδους μουσικης απο οπου και να προερχεται. Αν και παντα επιστρεφω στην σοβαρη!
Αν θελεις να παρεις μια καλη ιδεα απο την φυση της Σκανδιναυιας με τις δραματικες αλλαγες της δωσμενες μουσικα, τοτε θα σου συστηνα να ακουσεις αυτο https://en.wikipedia.org/wiki/Cantus_Arcticus ΑΛΛΑ οπως εχω προτεινει και σε αλλο ποστ μου, χρειαζεται πολυ καλο στερεοφωνικο συστημα που μαλλον δεν διαθετεις η καλα ακουστικα! Ο λογος ειναι οτι υπαρχουν μικρολεπτομερειες και μεγαλη δυναμικη στην ηχογραφιση και ολοι οι ηχοι θα πρεπει να αποδωθουν στο συνολο τους και με ακριβεια!
καληνυχτα
Ροδολφος

Απάντηση